Kategorie: Wszystkie | Inne | Inne2 | Inne3
RSS

Inne3

piątek, 11 kwietnia 2008

Kolejny budynek powstały po 1945 roku został zrównany z ziemią. Niedawno spotkało to Supersam, a dzisiaj Pawilon "Chemii" przy ulicy Brackiej w Warszawie. Zaprojektował go w 1960 roku prof. Jan Bogusławski. Nieremontowany i oblepiony parę lat temu tandetnymi reklamami nie prezentował się zbyt atrakcyjnie. Gdyby jednak cofnąć się o kilkadziesiąt lat, widać byłoby dlaczego był wymieniany wśród ciekawszych realizacji tego okresu. W tamtych czasach zaskakiwał szklanymi ścianami, podpierającymi dach charakterystycznymi filarami w kształcie litery V, nocnym rozświetleniem i delikatnością. Niedługo miałby pół wieku.

Co będzie następne? Może katowicki Skarbek, o którym z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków napisała, że jego ochrona "zdaje się wykraczać poza sferę jego działalności"? 

 

piątek, 04 stycznia 2008

Klasztor Cystersów w miejscowości Nový Dvůr w Czechach. Projekt John Pawson. Jest prawie jak przed wiekami, wirydarz, krużganki, fontanna na dziedzińcu. Zgodnie z zarządzeniami z 1157 roku nie ma wieży, kolorowych posadzek, witraży, rzeźb i obrazów. Wszystko jest bardzo proste i skromne, prawie tak jak to nakazywała Carta Caritatis. Minimalizm i XII wiek.

A w Wilanowie, w tym samym czasie co ten klasztor, zaczęto budować coś, co przypomina pająka. I nie jest to minimalizm, ale bizancjum, i to nie z XII, ale końca XIX wieku.

Zdjęcia pochodzą z: http://www.novydvur.cz i http://www.johnpawson.com

niedziela, 18 listopada 2007

Kilka zdjęć z imprezy, która odbyła się wczoraj w dawnej Bibliotece Ordynacji Krasińskich. Do budynku z 1912 roku publiczność mogła wejść pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Z zewnątrz wygląda tak, a od wewnątrz tak:

Obsługa, jak należy w muszkach.

trochę plaży...

niewinni lanserzy

22:57, schayer , Inne3
Link Komentarze (2) »
środa, 31 października 2007

Instytut Polonijny UJ zaprojektowany w latach 70. XX w. przez Tomasza Mańkowskiego, Zofię Nowakowską, Dariusza Kozłowskiego i Krzysztofa Bojanowskiego, inspirujących się amerykańskim "post-funkcjonalizmem". Budowę ukończono w roku 1990. Na terenie zespołu znajduje się też willa Adolfa Szyszko-Bohusza z roku 1928 (w formie średniowiecznej wieży) i rezydencja (tzw. Schloss Wartenberg) wybudowana dla Hansa Franka w latach 1940-42.

Kraków-Przegorzały, ul. Jodłowa 13.

Zdjęcie zrobiła Ikarusa.

 

08:52, schayer , Inne3
Link Komentarze (5) »
niedziela, 15 lipca 2007


Mój ulubiony budynek Gehrego. Mimo pozornej prostoty umieszczenie pochyłych okien na trzecim piętrze wprowadza interesujący zamęt do "solidnego" układu elewacji. Prezentuje się nieźle. Jak skończą, w środku będzie jeszcze ciekawiej.

Tagi: Berlin Gehry
15:06, schayer , Inne3
Link Komentarze (4) »
środa, 23 maja 2007

Jedyny ciekawy współczesny budynek jaki zauważyłem w Pireusie. Foto z ostatniej soboty.

18:17, schayer , Inne3
Link Komentarze (5) »
wtorek, 01 maja 2007

W drodze do Alexandrovki.

13:15, schayer , Inne3
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2
Skopiuj CSS