Kategorie: Wszystkie | Inne | Inne2 | Inne3
RSS
piątek, 16 marca 2007

Wiele osób nienawidzi Centralnego i nie ma w tym nic dziwnego. Ilość brudu i bezładu jaki widać w jego wnętrzach, odpycha chyba nawet koczujących tam bezdomnych. Wbrew pozorom Centralny projektu Arseniusza Romanowicza to nie jest taki zły gmach. Nawet najlepszy budynek będzie wyglądał fatalnie,  jeśli się go nie będzie odnawiało przez 30 lat.

pkp

czwartek, 08 marca 2007

Kontynuując wątek twórczości Karola Schayera, link do animacji z rekonstrukcją jego najwspanialszego przedwojennego dzieła, którym było Muzeum Śląskie w Katowicach z lat 1936-39. To było najnowocześniejsze muzeum w Europie, z otwartymi przestrzennymi salami wystawienniczymi z regulowanym ciśnieniem, które uniemożliwiało osadzanie się kurzu i ze schodami ruchomymi w głównym holu. W tej chwili nie ma już po nim prawie żadnego śladu, ponieważ zostało zburzone  podczas okupacji w 1941 roku jako 'przejaw polsko-żydowskiej pychy'.

Animacja pochodzi z filmu dokumentalnego "Dwugłowy Smok" w reżyserii Jadwigi Kocur.

Z muzeum zachował się tylko fragment budynku mieszkalnego, którego nie opłacało się już burzyć.

Nowego gmachu dla muzeum nie zbudowano do dzisiaj.

środa, 07 marca 2007

Na ulicy Frascati w Warszawie znajduje się dom, który jest prawdopodobnie jedyną warszawską realizacją Karola Schayera (edit z 2010 roku - niejedyną). W budynku, będącym przed wojną własnością rodziny Chmielewskich, powstało mieszkanie własne rodziny i kilka mieszkań pod wynajem. Na dachu znajdował się taras słoneczny. Niestety po wojnie nadbudowano jedno piętro, pomimo że dom przetrwał wojnę prawie nienaruszony.

Kiedyś wyglądał tak:

Obecnie wygląda tak (co ciekawe, na tynku można dostrzec ślady dawnego owalnego przeprucia):

Są miejsca, w których można dostrzec przedwojenną kolorystykę.

Od strony ogrodu:

Na początek - Karol Schayer:

Schayer

11:59, schayer
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 marca 2007
1,2,3, start.
11:11, schayer
Link Komentarze (1) »
1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10
 
Skopiuj CSS