Kategorie: Wszystkie | Inne | Inne2 | Inne3
RSS
wtorek, 31 lipca 2007

Budynek zaprojektowany przez Molnára Farkasa. Za ten projekt autor otrzymał w 1933 roku I nagrodę na Triennale w Mediolanie w kategorii domu rodzinnego. Willa znajduje się w Budapeszcie przy ulicy Lejtő 2/a. W owalnej części po prawej znajduje się ogród zimowy, nad którym umieszczono taras. Przez otwarte drzwi, można zauważyć w salonie intarsjowany sekretarzyk na giętych nóżkach, a nie nowoczesne wzornictwo pasujące do stylistyki budynku. Moda modą, ale mieszczańskie przyzwyczajenia były silniejsze.

20:41, schayer , Inne2
Link Komentarze (1) »
sobota, 28 lipca 2007

Dom zbudowany w latach 1933-34 wg projektu Józsefa Fischera. Uznany w 1935 roku przez Architectural Review za "house of the month". Znajduje się przy ulicy Szépvölgyi 88b w Budapeszcie.

hoffmannvilla

 

 

poniedziałek, 23 lipca 2007

Dobrym przykładem, że kamienice modernistyczne nie są bynajmniej szarymi pudełkami bez żadnych akcentów kolorystycznych, jest kamienica wybudowana na zlecenie doktora Kazimierza Wędlikowskiego, która została wzniesiona po 1938 roku wg projektu Kazimierza Gruszki na rogu ulic Curie-Skłodowskiej i PCK w Katowicach. Jak widać na detalach elewacji stosowano też bardziej zdecydowane barwy. Zastosowanie podobnego zabiegu można też dostrzec na kamienicy Chmielewskich w Warszawie, gdzie pod powojennym tynkiem zauważalne są pozostałości  koloru czerwonego.

Na zdjęciu tego jeszcze nie widać, ale niedługo po zrobieniu przeze mnie tych zdjęć został odtworzony także typowy dla tego okresu maszt.

Tagi: Katowice
22:14, schayer , Inne2
Link Komentarze (4) »
niedziela, 15 lipca 2007


Mój ulubiony budynek Gehrego. Mimo pozornej prostoty umieszczenie pochyłych okien na trzecim piętrze wprowadza interesujący zamęt do "solidnego" układu elewacji. Prezentuje się nieźle. Jak skończą, w środku będzie jeszcze ciekawiej.

Tagi: Berlin Gehry
15:06, schayer , Inne3
Link Komentarze (4) »
niedziela, 01 lipca 2007

Kant-Garagenpalast z roku 1929-30 zaprojektowany przez Richarda Paulicka i Hermanna Zweigenthala. Jest to zbudowany z betonu pierwszy piętrowy garaż w Berlinie. Mieści się w nim 300 samochodów, a na parterze zlokalizowano stację benzynową i warsztaty. Ponad 77 lat temu.

Znajduje się w Charlottenburgu-Wilmersdorfie na Kantstraße 126/127. Czyż nie piękny?

 

Tagi: Berlin
21:18, schayer , Inne2
Link Komentarze (2) »
Skopiuj CSS