Kategorie: Wszystkie | Inne | Inne2 | Inne3
RSS
niedziela, 27 maja 2007

W katowickiej dzielnicy Ligota w roku 1936 rozpoczęto budowę osiedla dla pracowników Urzędu Wojewódzkiego, które miało być  wzorcową dzielnicą mieszkaniową nawiązującą w sferze ideowej do poglądów głoszonych przez ówczesne władze. Dozwolona była tylko architektura nowoczesna (Idée Fixe ówczesnego wojewody), dzięki czemu w ciągu zaledwie kilku lat powstało osiedle kilkudziesięciu modernistycznych domów wielorodzinnych. Założenie przestrzenne zostało częściowo zniszczone podczas okupacji niemieckiej, poprzez zbudowanie w poprzek głównej alei charakterystycznych długich "stodół", jednak budynki modernistyczne w większości przetrwały w oryginalnym kształcie. Jak widać na poniższych przykładach, nawet w tym samym nurcie domy były stylistycznie niejednorodne i obok bardzo nowoczesnych budowano też budynki o formach modnych kilka lat wcześniej. Ciekawostką są także domy, które "udają" nowoczesność poprzez np. okrągłe okna i półokrągłe balkony a w rzeczywistości, jeżeli chodzi o szczegóły techniczne i rozplanowanie, są zbudowane w sposób tradycyjny. Niedaleko powstała także modernistyczna szkoła średnia oraz zespół nowoczesnych stacji drogi krzyżowej przy klasztorze franciszkanów (znakomicie uzupełniony po wojnie). Kilka przykładów:

Ul. Mazowiecka 16 - willa dr. Włodzimierza Kowala z 1937 roku (proj. Kazimierz Sołtykowski)

Ul. Panewnicka

Ul. Kaszubska

Ul. Mazurska. Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia od strony ogrodu skąd budynek prezentuje się najefektowniej.

Ul. Poleska. Niedawno ocieplony, ale w porównaniu do innych budynków w Katowicach zrobiono to nawet w dość kulturalny sposób.

Ul. Śląska 5. Niestety podczas remontu wymieniono ogrodzenie.

Niebieską linią zaznaczyłem orientacyjne położenie całego założenia (plan jest wycięty z mapy UM Katowic dostępnej w całości tu). Kropki to modernistyczne stacje na kalwarii.

środa, 23 maja 2007

Jedyny ciekawy współczesny budynek jaki zauważyłem w Pireusie. Foto z ostatniej soboty.

18:17, schayer , Inne3
Link Komentarze (5) »
wtorek, 22 maja 2007

Can an ordinary blog be helpful in solving problems? It seems that it was-for me. Hence I send my best regards to policemen and security guards from the US Embassy in Athens, who seem to often visit this site, belonging to the "potential terrorist". Thanks to you I had the unforgetable experience in a greek police station.
Especially for you I dedicate following links: 1 and 2.

10:17, schayer
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 maja 2007

Wspomniany już ratusz w Morawskiej Ostrawie wybudowany w latach 1925-1930 wg projektu Františka Kolářa i Jana Rubego.

Pojęcia nie mam co się mieści w tym budynku. Powstał w latach 1923–1926, a zaprojektowali go František Fiala i Vladimír Wallenfels.

Obchodní dům Baťa z 1931 roku przy rynku w Ostrawie. Projekt František Stalmach i Jan Svoboda.

Dom handlowy ASO w Ołomuńcu.

 

środa, 09 maja 2007

Brno. Budynki wzniesione z okazji wystawy w roku 1928.

Projekt Bohuslava Fuchsa z roku 1927.

Pawilon Morawskiej Sztuki Ludowej.

"Pavilon G" lub "Szklana Wieża" z 1928 r. Proj. Bohumír Čermák. Pdobny motyw wieżowy zastosował też w projekcie pobliskiej restauracji. Całość jest trochę podobna do wieży nowego ratusza w Ostrawie.

Pawilon wystawowy (Pavilon A). Proj. Josef Kalous (lub Jaroslav Valenta?). Lata 1924-1928.

Pawilon wystawowy. Proj. Vlastislav Chroust. Lata 1927-1928.

Szkoła żeńska. Proj. Bohuslav Fuchs. Rok 1929.

"Moravska Banka" z 1930 r. projektu Bohuslava Fuchsa. Jako architekt miejski zaprojektował też hotele Avion i Slovan, łaźnię, kaplicę, szkołę, akademik, domy w koloni "Nový dům", budynki w Jihlavie i Tatrzańskiej Łomnicy. Był związany z grupą skupioną wokół pisma Stavitel.

Kościół z 1935 r.

I na koniec Willa Tugendhatów z 1932 r. (a właściwie Grety Tugendhat).

 

niedziela, 06 maja 2007

Wspomniane sanatorium "Patria" wybudowane w latach 1932-1934. Projekt gmachu autorstwa Bohdana Pniewskiego ewoluował od funkcjonalistycznego, po ostatecznie zrealizowaną formę, którą można określić jako zredukowany klasycyzm. W takiej też stylistce powstawały późniejsze budynki projektowane przez Pniewskiego. Na parterze Patrii zlokalizowano jadalnię, natomiast reprezentacyjne schody prowadzą do apartamentu rodziców właściciela oraz pokoi gości. Oprócz tego w pensjonacie na najwyższym piętrze znajdował się drugi apartament Jana Kiepury z wyjściem na taras.

Patria1

Zdjęcia z 2004 r. Wnętrza w części parterowej są nieźle zachowane, jednak zarządcy mogliby się ulitować i nie przyklejać do okładzin z marmurów i alabastrów kartek z jadłospisem.

Patria2

 

Patria3

Patria_Krynica_NACPatria4

Patria5

Patria6

Patria7

 

piątek, 04 maja 2007

Jedynie tyle zostało ze złotych mozaik zdobiących dawniej Hotel "Dom Chłopa" na placu Powstańców Warszawy. Budynek został zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego i Małgorzatę Handzelewicz-Wacławek w 1957 roku i w tym samym roku otrzymał 1 nagrodę SARP. Miał nawiązywać poprzez formę zwieńczenia i złoty kolor do falujących łanów zboża. Mozaiki na elewacjach autorstwa Władysława Zycha skuto w latach 1998-2002. W dodatku, w 2003 roku postawiono obok budynek tak banalny, że cywilizowane miasto nie pozwoliłoby postawić czegoś takiego nawet na przedmieściach w okolicach lotniska.

 
1 , 2
Skopiuj CSS