Kategorie: Wszystkie | Inne | Inne2 | Inne3
RSS
piątek, 21 grudnia 2007

Niedawno opublikowano w prasie tekst o inicjatywach podejmowanych przez władze Gdyni, związanych ze wspieraniem remontów prowadzonych przez właścicieli  budynków powstałych w latach 30.XX wieku. Można zapytać, co w podobnej sprawie robią władze Katowic pod przewodnictwem prezydenta Uszoka, sprawującego swoją funkcję od 1998 r. Po tym, gdy oszpecono styropianem dom Squedera, kamienicę na ul.Mickiewicza oraz inne budynki, każdy kto zna to miasto może odpowiedzieć sobie sam. Widocznie władze Katowic nie są w stanie przyjąć do wiadomości, że właśnie architektura modernistyczna jest tym, co to miasto wyróżnia, nadaje mu charakter i może stanowić znakomity materiał do wykorzystania w jego promocji. Nie kamienice z XIX i pocz. XX w., których są wszędzie setki, ale właśnie architektura powstała w latach 1922-39. Wiedza o tym, że takie budynki są warte ochrony, w przeciwieństwie do Katowic, jest czymś oczywistym w Erytrei. W tym biednym afrykańskim państwie prowadzi się liczne działania by modernistyczną architekturę rozbudowanej przez Włochów Asmary, odnawiać, promować przez filmy oraz wystawy i wreszcie, by wpisać cały architektoniczny zespół na listę światowego dziedzictwa Unesco. A co się dzieje w Katowicach?

Przy okazji, w Asmarze w latach 1942-44, po opanowaniu tego miasta przez aliantów, katowicki architekt Karol Schayer zaprojektował prawdopodobnie kilka obiektów wojskowych (być może szpital i koszary).

Stacja serwisowa i benzynowa Fiat Tagliero z 1938 roku (projekt: Giuseppe Pettazzi).

Dawniej stacja Agip

Modele modernistycznych budynków w Asmarze: http://www.flickr.com/photos/cityofsound/sets/72157601383284600/
Źródła zdjęć:
http://www.wmf.org/resources/sitepages/eritrea_asmara_historic_city.html
http://news.bbc.co.uk/1/hi/in_pictures/4942814.stm
16:24, schayer , Inne2
Link Komentarze (6) »
sobota, 08 grudnia 2007

Czasami, wchodząc do pozornie niczym niewyróżniających się szarych katowickich kamienic, można nagle znaleźć się na klatce schodowej wykładanej alabastrami, trawertynami i onyksami. Drzwi zdobią forniry, a stalowe poręcze  połyskują światłem odbitym od kryształowych luster. Często to wnętrza, które wyglądają tak, jakby przed chwilą opuściła je ekipa kręcąca kolejny film z Eugeniuszem Bodo, Dymszą i Grossówną.

13:39, schayer
Link Komentarze (7) »
czwartek, 06 grudnia 2007

Kilka starszych zdjęć Mińska. Jak widać, nawet w ZSRR doktryna narzucająca socrealizm w architekturze wcale nie była taka bezwzględna. Najbardziej liberalnie było do czasu gdy rozstrzygnięto konkurs na projekt Pałacu Sowietów. Wtedy też okazało się, że formy modernistyczne nie są tym czego najbardziej potrzebują robotnicy. Gdy podczas oceniania bardzo nowatorskich w większości projektów, jeden z członków jury stwierdził "przecież rząd radziecki nie zakazał stosowania rzymskich kolumn", było już wiadomo, że do łask wraca neoklasycyzm. Mających jeszcze wątpliwości, przekonało zwolnienie z profesur kilku modernistycznych architektów oraz sprawozdanie jury, w którym osądzono, że prace konstruktywistów to "kpina ze społeczeństwa radzieckiego".  Od tego momentu było już jasne, jaka architektura jest dobra, a jaka zła. W Mińsku i innych oddalonych od Moskwy miastach, panowała jeszcze przez jakiś czas architektoniczna swoboda.

"Fabryka-kuchnia" (Фабрика-кухня) z 1936 roku na ul. Swiedłowa. Proj. G.Lawrow.

 

Ten sam obiekt obecnie.

Biblioteka im. Lenina z lat 30 XX wieku, także projektu Lawrowa (trochę podobna do domu kultury Wiesninych w Moskwie, których Lawrow był uczniem).

Ulica Sowiecka. Fragment nieistniejącego skrzydła Banku Narodowego. Prawie jak Tel Awiw z tamtych czasach.

Budynki trochę bardziej klasycyzujące: monumentalny Dom Rządowy zbudowany w latach 1930-1933 roku wg. projektu Iosifa G. Langbarda (urodzonego w Bielsku Podlaskim).

Teatr opery i baletu. Także projekt Langbarda. Obecnie, po powojennych przebudowach, przywracany jest mu pierwotny wygląd.

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.oldminsk.by.ru/ Za pomoc w opisie budynków dziękuję Zmicierowi.

Skopiuj CSS