Kategorie: Wszystkie | Inne | Inne2 | Inne3
RSS
sobota, 08 listopada 2008
Kompleks gmachów ambasady polskiej w New Delhi powstał na podstawie projektu wyłonionego w konkursie z 1973 roku, w którym zwyciężył zespół autorski Witolda Cęckiewicza i Stanisława Deńko.Bryłę budynku ambasady, Biura Radcy Handlowego i Ministerstwa Handlu Zagranicznego PRL ukształtowano w formie spłaszczonej kwadratowej kostki o boku 60 m i wysokości 3,5 m.

Z drugim budynkiem mieszczącym pomieszczenia mieszkalne i socjalne łączy gmach główny dekoracyjny basen o długości 80 m.

Całość założenia ma ok. 80 tys. m3.
Z lewej strony część administracyjna ambasady, z prawej część socjalna zawierająca m.in kawiarnię, kino i szkołę dla polskich dzieci.Budynek główny został wyniesiony na betonowych słupach na wysokość 11 metrów ponad otaczający go teren. Wnętrza, meble i wystrój gabinetów także zaprojektowali zwycięzcy konkursu. Obiekt wybudowano w latach 1974-1978.Jak widać sarmackie „postaw się, a zastaw się” w mariażu z kredytami z czasów towarzysza Edwarda teleportowało nagle PRL do XXI wieku i to od razu w  czasy Blade Runnera.

Tagi: New Delhi
17:44, schayer , Inne2
Link Komentarze (10) »
Skopiuj CSS