Blog > Komentarze do wpisu

Nie ma Chemii między nami

Kolejny budynek powstały po 1945 roku został zrównany z ziemią. Niedawno spotkało to Supersam, a dzisiaj Pawilon "Chemii" przy ulicy Brackiej w Warszawie. Zaprojektował go w 1960 roku prof. Jan Bogusławski. Nieremontowany i oblepiony parę lat temu tandetnymi reklamami nie prezentował się zbyt atrakcyjnie. Gdyby jednak cofnąć się o kilkadziesiąt lat, widać byłoby dlaczego był wymieniany wśród ciekawszych realizacji tego okresu. W tamtych czasach zaskakiwał szklanymi ścianami, podpierającymi dach charakterystycznymi filarami w kształcie litery V, nocnym rozświetleniem i delikatnością. Niedługo miałby pół wieku.

Co będzie następne? Może katowicki Skarbek, o którym z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków napisała, że jego ochrona "zdaje się wykraczać poza sferę jego działalności"? 

 

piątek, 11 kwietnia 2008, schayer

Polecane wpisy

  • Cystersi

    Klasztor Cystersów w miejscowości Nový Dvůr w Czechach. Projekt John Pawson .Jest prawie jak przed wiekami, wirydarz, krużganki, fontanna na dziedzińcu. Zgodnie

  • Okólnik

    Kilka zdjęć z imprezy, która odbyła się wczoraj w dawnej Bibliotece Ordynacji Krasińskich. Dobudynku z 1912 roku publiczność mogła wejśćpierwszy raz od kilkudzi

  • Przegorzały

    Instytut Polonijny UJ zaprojektowany w latach 70. XX w. przez Tomasza Mańkowskiego, Zofię Nowakowską, Dariusza Kozłowskiego i Krzysztofa Bojanowskiego, inspiruj

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
proces7
2008/04/12 17:25:05
Nikt się nie przykuł do budynku? Nikt nie protestował? Może jak komuniści wrócą do władzy to odbudują?
-
2008/04/12 22:17:37
Ten budynek byl beznadziejny. DObrze ze burza takie bardziewia. Ten nowy dom towarowy bedzie super.
-
schayer
2008/04/13 12:07:15
Kerez w wywiadzie w Życiu Warszawy:

ŻW: Ma pan tutaj ulubiony budynek?

Kerez: Warszawa ma wiele niezwykłych obiektów, takich jak np. pawilon Chemii na Brackiej (obecnie mieści się tam lumpeks przyp. red.). To wspaniała, pełna przestrzeni, lekka i krucha budowla. Boję się, że niedługo może zniknąć. Bo problemem w tym mieście jest to, że przez dziesiątki lat było ono uśpione pod względem inwestycji i teraz nadrabia zaległości. Dzieje się to wszystko bardzo szybko, na granicy obsesji nowoczesnością. W efekcie ten wielki pęd do rozwoju zmiata z powierzchni miasta obiekty takie jak np. Supersam, który był znany na całym świecie. Musicie być bardziej ostrożni, bo mnóstwo świetnej architektury, którą Warszawa posiada, możecie w ten sposób bezpowrotnie utracić.

www.zw.com.pl/artykul/237067.html
-
kamil.g
2008/04/14 01:57:27
O BOŻE, NIE!!!

Nie wiedziałem, że to się już stało! Były przecież plany przeniesienia Chemii w nowe miejsce... I to Kuryłowicz ma tak mało szacunku dla poprzedników?

A dokładnie taką pocztówkę, jaką pokazałeś, mam na swoim biurku. Chlip.
-
Gość: Tomasz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/04/17 17:16:53
"Chemia" byla dosyć ciekawa w czasach swego blasku w PRL. W porównaniu z "Supersamem" ten mały pawilonik to nic. Nie szkoda mi "chemii" , żal mi "Supersamu". Zauważcie jeszcze jeden pawilon: "Rotunda PKO". Moim zdaniem nawet po zdjęciu szmat-reklam rotunda jest OSZPECONA: wieloma dodatkami z blachy falistej niebieskiej na parterze, kilkoma przeróbkami z lat. 80 i 90.(wyrzucenie na śmietnik pięknych neonów: czerwone duże neony "PKO" i liczne białe neonowe obwódki wokół rotundy), oraz oszpecona eksploatacyjnie: zdewastowane liczne elementy np. drewniane,np. zmatowione brudne i wyeksploatowane aluminium. Rotunda aktualnie jest brzydka.Zmodernizować albo zrobić miejsce pod wysokiej jakości wysoki wieżowiec!
-
Gość: Tomasz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/04/17 17:29:54
Teraz pawilon "Cepelii". Moim zdaniem zburzyć. Ostatnia rzec: "Dworzec Centralny". Moim zdaniem zmodernizować tak jak proponuje Epstein (warto wpisac w google obrazki: dworzec epstein) czyli: wyrzucenie wew. pawiloników handlowych i gastronomicznych, wymiana oświetlenia na mocniejsze, wymiana materialow na jasniejsze i wyzszej jakosci, dodanie wind, wymiana mater. zew. na stal nierdzewna i aluminum. Wtedy Dworzec Centralny będzie wyglądał cudownie i pięknie!
-
Gość: mycha, *.axelspringer.pl
2008/07/31 14:39:31
Dlaczego Autor zawiesił pisanie bloga? Uwielbiam tu zaglądać ale od dłuższego czasu nie ma nic nowego :-(
Pozdrowienia!!!
-
Gość: , 157.158.96.*
2008/10/31 12:52:01
to nie tam kręcono sceny z filmu "nie lubie poniedziałku" z tym Włochem?
-
Gość: LukasG, *.aster.pl
2010/07/27 23:32:21
Bardzo szkoda Chemii, a Kuryłowicz to na prawdę straszny wieśniak, że nie postarał się o przeniesienie tego pawilonu. Kerez oczywiście miał rację, to ciekawe, że światowej sławy architekci czy krytycy zachwycają się budynkami, których my nie szanujemy i je burzymy. Jesteśmy na prawdę straszną prowincją - tak - budujmy kolejne wsiurskie wieżowce i złote tarasy.
-
Gość: nikt, *.ssp.dialog.net.pl
2011/06/05 15:15:29
Mali ludzie łączą znakomitą, polską architekturę z lat sześćdziesiątych z komunizmem. Pewnie młodzi ludzie wychowani na Dodzie czy Tańcu z gwiazdami uznają za relikt komunizmu Kantora, Wajdę, Nowosielskiego czy Grechutę. Ci infantylni amatorzy ptysiów uważają się za wytrawnych smakoszy.