Blog > Komentarze do wpisu

Plagiat?

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ukończony w roku 1955 (wysokość całkowita 237 m) i Terminal Tower w Cleveland ukończony w roku 1930 (wysokość 235 m). To był jeden z najwyższych budynków na świecie, więc Lew Rudniew projektując PKiN nie mógł go nie znać. Część głównego trzonu jest bardzo podobna w obu budynkach. Oba są siedmioosiowe i oba mają jeden poziomy pas okien na obu symetrycznych bocznych pseudoryzalitach. Wydatne gzymsy wieńczące korpus główny są bardzo zbliżone. Galeria widokowa PKiN w proporcjach przypomina górną część Terminal Tower. Poziome lizeny pomiędzy oknami części głównej są wręcz identyczne (słabo je jednak widać na zdjęciu poniżej). A boczne skrzydła w dolnej części? Na tym z Cleveland brakuje tylko attyk. Przyznać trzeba, że całkowicie różne jest za to zwieńczenie i przyziemie. Może więc PKiN nie jest aż taki sowiecki w swojej architekturze jak twierdzą jego zaciekli krytycy?

 Terminal PKiN

Zmodyfikowana fotografia Terminal Tower autorstwa Levdr1lostpassword na licencji CC-BY-SA 3.0 Deed; Fotografia PKiN wykonana przez autora bloga

 

 

 

 

piątek, 07 września 2007, schayer

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ucholife
2007/09/07 10:45:17
Śledztwo godne warszawskiej prokuratury;) Jesteś dla mnie czołowym tropicielem układu no i coś w tym chyba faktycznie jest...
-
schayer
2007/09/07 10:52:19
Chyba jednak nie mam takiego talentu jak prokurator Engelking:)
-
ucholife
2007/09/07 11:06:26
Nie przejmuj się takiego to nikt nie ma. Prokurator E. jest unikatem. Czekam już kiedy zatrudni go TVN...
-
2007/09/07 12:45:32
A ja jestem pod wrażeniem szerokości spojrzenia Autora. Skąd Ty bierzesz takie porównania chłopie? Pytam serio, nie sarkastycznie.... A Pałac Kultury moim skromnym zdaniem prędzej czy później spotka los Kartaginy. I sam nie wiem czy mi szkoda ...
-
Gość: KrzysiekM, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/09/21 10:46:31
Tytuł dośc prowokujący, choć główny trzon jest rzeczywiście uderzająco podobny i niewątpliwie Rudniew musiał studiować ten budynek - pewnie także wiele innych, możliwe zatem jest, że zapożyczył tę "smukłą" część główną .
ALe oprócz tego dostrzegam wiele różnic - z korzyścią dla naszego PKiN.
1. W trzonie głównym pasy ryzalitów głównych są nieco bardziej wysunięte co daje korzystną grę światła i cienia.
2. Arkadowe-ażurowe zwieńczenie trzonu ma na celu wzrokowe "odchudzenie" kolosów - twórcy PKiN twierdzili, że będzie się "rozpływał". Ciężki trzon, potem lżejsze arkady, wreszcie iglica i sterczyny. Do pewnego stopnia to działa. Ale w Clevland nad arkadami jest jeszcze pretensjonalna ciężka czapa, złozona z róznych form, co przygniata te arkady.
3. Otoczenie trzonu jest zupełnie inne - i tu wychodzi sowieckość PKiN. Na innych zdjęciach widać, że Terminal Tower jest otoczony z trzech stron wysokimi ok.10 piętrowymi skrzydłami - wszystko w celu wyzyskania drogiej działki. Dla PKiN-u, dla socrealizmu, wazniejsze byly efekty widokowe, stąd wysoką bryłę skontrastowano z niskimi pawilonami - co w centrum jest marnotrawieniem miejsca (+ kilka razy większe puste otoczenie, żeby mozna było Pałac podziwiać).
Nawiasem mówiąc Rudniew faktycznie mógł się wzorować na tym budynku - a poszukiwanie i odnajdywanie pierwowzorów, źrodeł inspiracji, czy tzw. "cytatów" wiele nam mówi o twórcy i kierunku. Trzeba jednak przyznać, że Rudniew wniósł zbyt wiele inwencji (zgodnie z wytycznymi socrealizmu) w PKiN, by go sprowadzać tylko do plagiatu.
Pozdrawiam autora!
Krzysiek Mordyński
-
2007/12/10 18:31:28
Jest gorzej niz myslisz! :o) Terminal Tower wzorowany jest na
Manhattan Municipal Building
z 1914 roku...

:o)